pátek 7. března 2014

IBAN nebo klasické číslo účtu?

Firmy uvádějí své účty v registru bankovních účtů jak v mezinárodním formátu IBAN, tak v klasickém formátu pro vnitrostátní platební styk. Stejně tak je tomu ve firemních evidencích: někdo si u svých obchodních partnerů eviduje IBAN kód, někdo klasické číslo účtu.

A protože se u odchozích plateb plateb musí kvůli nespolehlivým plátcům DPH kontrolovat zda číslo účtu sedí s číslem uvedeným v registru bankovních účtů, zná každý účetní tyto situace:

a) v registru účtů je uveden IBAN kód, ale v interním podnikovém systému je běžné číslo účtu

b) IBAN je evidován v podnikovém systému, ale registru bankovních účtů je uvedeno klasické číslo účtu

Pokud jsou nastaveny vnitřní kontroly tak aby, platby odcházely pouze na registrovaný bankovní účet, může to dělat problémy. Řešením je na převod použít nějaký IBAN kalkulátor, kterých je na internetu dost. Manuální výpočet IBAN je ale zbytečná procedura navíc, takže je lepší když se tento jednoduchý výpočet naučí přímo podnikový informační systém.

V Creditchecku takto převádíme každý účet uvedený v registru plátců DPH na oba formáty. Tak například bankovní účet společnosti Multised, s.r.o. je v registru uveden v klasickém formátu.

Bankovní účet v registru plátců DPH


Bankovní účet v  Creditchecku
Na CreditcheckListu ale už je účet přepočítán a zobrazen v obou formátech.Pokud se zajímáte o prověřování bankovních účtů Vašich obchodních partnerů, přečtěte si třeba náš další článek Čísla účtů plátců DPH každý týden v mailu.

Žádné komentáře:

Okomentovat