čtvrtek 21. listopadu 2013

Kde všude najdu informace o bonitě firem

Často dostáváme otázku typu "odkud čerpáte informace o firmách". Pro ty, kteří se zajímají o prověřování bonity firem už brzy na tomto blogu přineseme odkaz na komplexního rádce v této oblasti. 

Zatím můžeme říct, že v ČR zpracováváme asi 20 informačních databází (insolvenční rejstřík, obchodní rejstřík, atd.). Domníváme se, že pokrýváme vše důležité, kam je možné se při prověřování firem podívat. Některé z těchto informačních zdrojů najdete i na naší stránce Informační zdroje.

U konkurence se občas setkáváme s větším uváděným počtem zpracovávaných zdrojů. Například 30  nebo 40. Nikde bohužel neuvádějí o jaké se jedná. Dvacet zdrojů určitě není maximum možného a i my v Creditchecku nové zdroje přidáváme. Letos to byl například registr nespolehlivých plátců.  Ale 40 zdrojů je podezřele mnoho. Domníváme se, že toto číslo může být trochu "nafouknuté" dvěma způsoby. Jednak mezi těmito zdroji figurují databáze, které již několik let nefungují a nejsou aktualizovány. Příkladem může být zaniklý Otevřený trh pohledávek. Pak máme informace, které se duplicitně zveřejňují na několika místech zároveň. A když je všechny uvedete v seznamu zpracovávaných informací, nikdo nepozná zda si vymýšlíte nebo ne. Tak třeba informace o insolvencích najdete na justice.cz, na serveru Ministerstva práce a sociálních věcí, v Obchodním věstníku nebo v ARESu.

8500 informačních zdrojů
Velké množství registrů a databází
Speciální kategorií poskytovatelů informací tvoří projekty uvádějící obrovský počet informačních zdrojů,  ale u kterých není možné z dostupných zdrojů dojít k závěru o jaké jde. Například projekt skorebonity.cz uvádí neuvěřitelných 8500 registrů a datových zdrojů.

Vždy když kupujete informace, nespoléhejte se na nepodložená tvrzení a ověřte co za těmito informacemi stojí a jaká je jejich kvalita.

Žádné komentáře:

Okomentovat