středa 30. října 2013

Rizikový daňový subjekt (SR) vs. nespolehlivý plátce DPH (ČR) - postřehy z praxe

Když v únoru 2013 Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky 4 měsíce od nabytí účinnosti novely zákona o DPH zveřejnilo první seznam cca 1 400 rizikových daňových subjektů, tipovali jsme že v ČR se musí analogicky objevit v dubnu asi 3 000 nespolehlivých plátců DPH. Usuzovali jsme na to podle toho, že počty firem jsou v ČR dvojnásobné, proto i počet dlužníků by při obdobné platební morálce měl být přepočítán koeficientem 2. Podrobněji jsme o tom informovali v článku Rizikový daňový subjekt/plátce DPH ve Slovenské republice .

Po více než půl roce proto určitě bude zajímavé porovnat jaká je realita:


Na Slovensku rychleji a více

V průběhu léta se daly věci do pohybu a nyní je v databázi rizikových daňových subjektů asi 8 000 firem. Mnoho z nich sice už před tím měla v databázi Creditcheck uveden rizikový záznam, například dluhy u Sociálna poistovna nebo dluh na zdravotním pojištění. I tak je ale možné tento zdroj informací považovat za další přínos státní správy k lepší informovanosti podnikatelů o případných rizicích vzniku nedobytných pohledávek.

Zájemcům můžeme zajistit pohodlné automatické sledování jejich obchodních partnerů v SR pomocí služby Prověření slovenských firem.


Česká republika zatím (skoro) nic

První nespolehlivý plátce se měl objevit v březnu, objevil se v květnu 2013. Pokud Vás zajímá kdo to byl, můžete si to přečíst v článku První nespolehlivý plátce. Nyní ke konci října je počet nespolehlivých plátců DPH v ČR něco kolem 20. Pár novějších příkladů je zde:

Trifolium trade s.r.o., datum vzniku 6.6.2012, nespolehlivý plátce DPH od 20.9.2013
DANINGHAN s.r.o., datum vzniku 9.10.2012, nespolehlivý plátce DPH od 21.9.2013
PDG productions s.r.o., datum vzniku 23.5.1995, nespolehlivý plátce DPH od 30.9.2013

Dvacet je opravdu málo a je to 400x (při uplatnění koeficientu 2 vlastně 800x) méně než na Slovensku! Že by v české republice byla 400x lepší platební morálka firem se nám ale příliš nezdá.

Naše řešení monitoringu nespolehlivých plátců v ČR najdete zde.


Porovnání nákladů na IT řešení problému

Po IT stránce je způsob poskytování dat českými orgány finanční správy výrazně propracovanější, ale pro toho kdo by si chtěl vlastní kontroly svých zákazníků v databázi nespolehlivých plátců udělat "na koleně" je to také o dost komplikovanější. Daňové poplatníky ČR to muselo stát miliony korun a je otázka, zda se to kvůli těm několika málo dlužníkům vyplatilo.

Naproti tomu slovenské řešení je tradičně jednoduché a daňového poplatníka asi moc peněz nestálo. Kdyby si slovenské úřady zvykly uvádět ve svých databázích kromě názvu firmy také IČO, byli bychom s takovým řešením úplně spokojeni.

Máte k problematice rizikových daňových subjektů v SR nebo nespolehlivých plátců DPH v ČR jakékoli otázky?  Napište nám.

Žádné komentáře:

Okomentovat